SUKCES AURELII Z GRUPY PSZCZÓŁEK W ZAWODACH WĘDKARSKICH
Aurelia Mucha z grupy PSZCZÓŁEK z powodzeniem wzięła udział w zawodach wędkarskich organizowanych na stawach w Rzemieniu z okazji obchodów Dnia Dziecka i zdobyła I miejsce w wędkowaniu. Aurelia otrzymała pamiątkowy puchar oraz medal. Jesteśmy dumni z naszych wychowanków, którzy rozwijają swoje pasje nawet poza przedszkolem pod okiem swoich rodziców.
PIKNIK RODZINNY W GRUPIE PSZCZÓŁEK
Czerwiec tego roku nie skąpił dzieciom pięknych dni. Taka słoneczna pogoda zachęciła przedszkolaków wraz z rodzicami i wychowawczynią panią Elą Bator do zorganizowania pożegnalnego pikniku, który odbył się 17 czerwca 2024 r. tuż przed zakończeniem roku szkolnego. Mimo natłoku zajęć, każdy z rodziców znalazł czas, aby te letnie już popołudnie spędzić wspólnie ze swoją rodziną, a szczególnie najmłodszymi milusińskimi. Dzieci nie mogły się wprost nacieszyć swobodą oraz letnią aurą, a także obecnością kochanych rodziców. Chętnie bawiły się na podwórku przedszkolnym, organizując sobie wesołe zabawy, bawiąc się w piaskownicach, wspólnie z rodzicami piekły przy ognisku kiełbaski i częstowały się przysmakami na suto zastawionym stole, przygotowanym przez niezawodne mamusie. Największą jednak atrakcją okazał się zamówiony przez rodziców dmuchaniec, z którego nikt nie chciał schodzić. Jednak wszystko co dobre szybko się kończy. Niechęć powrotu dzieci do domów świadczyła o tym, że spotkanie należało do udanych. Słowa podziękowania za pomoc w zorganizowaniu spotkania w należą się rodzicom z trójki klasowej, którzy poświęcili czas i zakupili potrzebne na tę okazję produkty.
10
XVI MIĘDZYPRZEDSZKOLNA SPARTAKIADA SPORTOWA
14 czerwca 2024 r. odbyła się XV Międzyprzedszkolna Spartakiada Sportowa pod hasłem „SPORT TO ZDROWIE”, zorganizowana przez Samorządowe Przedszkole w Rzemieniu dla dzieci 5-6-letnich z terenu całej Gminy Przecław. Celem spartakiady było m.in. wspomaganie rozwoju fizycznego dzieci poprzez udział w poszczególnych konkurencjach sportowych, kształtowanie zachowań prozdrowotnych, popularyzacja zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku dzieci, jak i rozwijanie umiejętności współdziałania z rówieśnikami. Zaproszenie na zawody przyjęły dzieci z oddziałów przedszkolnych z Przecławia, Łączek Brzeskich, Dobrynina, Tuszymy, Kiełkowa oraz Rzemienia. W skład komisji sędziowskiej weszli: nauczyciele wychowania fizycznego: pani Teresa Majka, pani Grażyna Niziołek- Zaręba i pan Narcyz Arciszewski. Mali sportowcy mieli do pokonania konkurencje, które wymagały nie lada predyspozycji sportowych. M. in. były to: rzuty woreczkami do obręczy, strzelanie goli do bramki, sztafeta z przeplataniem szarfy, sztafeta z woreczkiem między kolanami. Dodatkowym zadaniem było zaprezentowanie przez każdą z drużyn hasła zagrzewającego drużynę do zawodów. Wszystkich sportowców zagrzewali do walki kibice - przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Rzemieniu, którzy bardzo poważnie przygotowali się do pełnienia tej roli, tworząc prawdziwą strefę kibiców. Po ukończeniu wszystkich konkurencji, gdy jury podsumowało punkty, okazało się drużyna z Samorządowego Przedszkola pod kierunkiem pani Agnieszki Borkowskiej zdobyła największą ilość punktów – 43,5 i zajęła I miejsce i zdobyła Puchar Przechodni Burmistrza Przecławia, który wręczył w imieniu Burmistrza Przecławia Sekretarz Gminy Pan Janusz Krakowski. II miejsce z 39 punktami zajęła drużyna gospodarzy przygotowana pod kierunkiem nauczycielki Elżbiety Bator, w składzie: Krzyś Kapinos, Kuba Kusek, Kuba Jemioło i Alicja Piecuch. 27,5 punktów i III miejsce zajęła drużyna z Dobrynina. Organizatorzy przygotowali prezenty i dyplomy dla uczestników, które wręczał obecny na spartakiadzie: Sekretarz Gminy Pan Janusz Krakowski. Sponsorami nagród dla dzieci były firmy: ROLMLEK z Mielca – właściciel Marek Duchalski, ANFORM z Rzemienia – właściciel Andrzej Metlak, Fundacja Snieżki „Twoja szansa” z Brzeźnicy, Firma Produkcyjno –Handlowo – Usługowa z Rzemienia – właściciel Stanisław Kopacz i Sklep AIB z Dobrynina. Na koniec gospodarze zaprosili wszystkich gości na słodki poczęstunek. I tym miłym akcentem zakończono sportowe rozgrywki.
26
SPOTKANIE Z ARTYSTĄ PLASTYKIEM PANEM WOJCIECHEM KASZUBEM
13 czerwca 2024 r. odwiedził nasze przedszkole artysta plastyk, rzeźbiarz z zamiłowania, jak również nauczyciel plastyki, pracujący w szkołach podstawowych naszej gminy, pan Wojciech Kaszub. Pan Wojciech zapoznał dzieci ze swoją twórczością plastyczną, a także zaprezentował własne dzieła, szczególnie bliskie jego sercu malowane na drewnie ikony. Następnie przeprowadził razem z przedszkolakami małe warsztaty plastyczne, polegające na tworzeniu wspólnego krajobrazu. Każde z dzieci mogło być współautorem powstającego obrazu. Wszyscy chętnie wzięli udział w powstaniu wspólnego plastycznego dzieła, a efekt przerósł wszelkie oczekiwania. Wszyscy przedszkolacy na koniec podziękowali za tak ciekawe i pouczające spotkanie, wręczając panu Kaszubowi pamiątkowy dyplom i bukiet róż.
9
UDZIAŁ DZIECI Z GRUPY PSZCZÓŁEK W III EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI "LAURKA DLA STRAŻNIKÓW LASÓW".
W tegorocznej III edycji Ogólnopolskiej Akcji "Laurka dla Strażników Lasu", przedszkolaki z grupy Pszczółek, włączyły się w tę zaszczytną akcję, przygotowując własnoręcznie wykonane laurki, będące podziękowaniem lokalnym Strażnikom Lasów : strażakom i leśnikom, za ich trud i pracę włożoną w ochronę lasów przed pożarami. 29 maja, w dniu kiedy przypada Święto Strażników Lasu, został zaproszony do naszego przedszkola Prezes OSP w Rzemieniu Pan Zbigniew Kipa, na ręce którego dzieci złożyły serdeczne podziękowania dla Jednostki OSP Rzemień oraz uznanie za trud włożony w ochronę lasów, a także wręczyły GIGA LAURKĘ Strażników Lasów. Na uwagę zasługuje fakt, że akcja ta cieszy się wielkim powodzeniem wśród placówek edukacyjnych, których w tej edycji wzięło udział aż 4652, a dzieci ze wszystkich szkół, przedszkoli namalowało łącznie 31250 kartek.
19
DZIEŃ MAMY I TATY W RYTMIE DISCO W GRUPIE PSZCZÓŁEK
W dniu 29 maja 2024 r. nasze przedszkole zaszczycili swoją obecnością rodzice dzieci z grupy Pszczółek, którzy odpowiedzieli na zaproszenie przedszkolaków z okazji obchodów DNIA MAMY I TATY. Tegoroczna uroczystość odbyła się pod hasłem: „DZIEŃ MAMY I TATY W RYTMIE DISCO”. Z tej okazji została przygotowana specjalna sceneria, dekoracja oraz efekty świetlne, a także specjalne dyskotekowe stroje, bogate w cekiny, brokaty, fryzury na żelu i niecodzienny makijaż. Dzieci przygotowały wiele układów tanecznych, wierszy, a także wzruszające piosenki dedykowanych kochanym rodzicom. Zaprezentowały także wesołe przedstawienie pt. „Historia mamy i taty”, które wprawiło wszystkich w jeszcze lepszy humor. Na koniec przedszkolaki obdarowały gości własnoręcznie wykonanymi prezentami i mogły poczęstować się słodkimi ciasteczkami. Nie był to jednak imprezy, po krótkim poczęstunku dzieci wraz z rodzicami chętnie wzięli udział w dyskotekowych tańcach.
10
DZIEŃ DZIECKA
Wszystkiego najlepszego z okazji DNIA DZIECKA!!!
SUKCES ANTOSIA Z GRUPY PSZCZÓŁEK W XXI WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM PT. "WSPÓŁCZEŚNI RYCERZE ŚWIĘTEGO FLORIANA" ZORGANIZOWANYM PRZEZ MUZEUM POŻARNICTWA W PRZEWORSKU
W tegorocznej edycji XXI Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Współcześni Rycerze św. Floriana”, organizowanego przez Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku pod patronatem m.in. Komendanta Głównego PSP, Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Starosty Powiatu Przeworskiego, Wojewody Podkarpackiego, wyróżnienie w kategorii: przedszkola, zdobyła praca 6-letniego Antosia Słąby, wykonana pod kierunkiem nauczycielki, pani Elżbiety Bator.
Na uwagę zasługuje fakt, że praca ta została wybrana spośród 675 prac nadesłanych z 60 przedszkoli, szkół podstawowych i zespołów szkół Podkarpacia. Podstawowymi kryteriami, którymi kierowano się przyznając poszczególne nagrody i wyróżnienia były: temat pracy, technika, samodzielność wykonania i ogólny wyraz artystyczny. Antoś wraz z rodzicami został zaproszony do Przeworska po odbiór nagród 18 maja 2024 r. Uroczystość ta połączona została z Nocą Muzeów. Organizatorzy konkursu obdarowali nagrodzone w konkursie dzieci bardzo atrakcyjnymi nagrodami. Gratulujemy Antosiowi tak wielkiego sukcesu!!
4
WIZYTA GRUPY PSZCZÓŁEK W SZKOLE PODSTAWOWEJ W RZEMIENIU
8 maja 2024 r. grupa Pszczółek została serdecznie zaproszona przez Panią Dyrektor Lidię Jemioło – Proczek do zwiedzenia budynku szkoły, klas itp. Wiadomo, że dzieci 6-letnie od nowego roku zaczną uczęszczać do klasy I, więc z korzyścią dla dzieci byłoby przybliżyć im warunki szkolne, poznać panią, która będzie ich wychowawczynią przez pierwsze trzy lata nauki w szkole. Otoczenie szkoły nie było już dzieciom takie obce, gdyż często odwiedzały plac zabaw, zdążyły także oglądnąć boisko do gry, a także wiedziały gdzie jest biblioteka i sala gimnastyczna. W budynku szkoły spotkały się z ciepłym przyjęciem ze strony dyrekcji, jak i nauczycieli oraz dzieci szkolnych. Przedszkolaki zostały zaproszone do klas lekcyjnych, mogły oglądnąć wnętrze klasy, usiąść w szkolnych ławkach, pograć w piłkę na olbrzymiej sali gimnastycznej, a przede wszystkim spotkać kolegów, którzy rok temu jeszcze bawili się wspólnie z nimi w murach przedszkola, jak również zobaczyć się ze swoim rodzeństwem. Dzieci mogły oglądnąć hol, szatnię, łazienki, a przede wszystkim gabinet Pani Dyrektor. Największą atrakcją było uczestnictwo w lekcji muzycznej, przeprowadzonej przez nauczycielkę muzyki, panią Hiacyntę, podczas której poznały instrument klarnet, mogły przymierzyć frak, w którym dyryguje dyrygent, a także zagrać na instrumentach perkusyjnych. Mimo obaw, serdeczny stosunek pani dyrektor oraz grona nauczycieli, przełamał niepewność naszych wychowanków. Widać było, że ta niespodziewana wizyta wywarła na nich duże wrażenie, gdyż dyskusjom w powrotnej drodze nie było końca.
25
WYJAZD GRUPY PSZCZÓŁEK I BIEDRONEK DO DOMU KULTURY W PRZECŁAWIU NA SPEKTAKL TEATRALNYCH PT. "PIOTRUŚ PAN".
W dniu 6 maja 2024 r. w Domu Kultury w Przecławiu zagościł ponownie Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza. Tym razem na scenie pojawiło się przedstawienie pt. "Piotruś Pan". Przedszkolaki z grupy Pszczółek i Biedronek miały okazję wybrac się w magiczną podróż prosto do Kariny NIbylandii, która dla tytułowego bohatera była miejscem nieskończonych figlii i magicznych przygód. Opowieść o sile, przyjaźni i wyobraxni nie tylko wciągnęła dzieci w świat basni, ale również dostarczyła dzieciom woele emocji i radosnych przeżyć.
6
UROCZYSTE OBCHODY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA I ŚWIĘTA FLAGI W NASZYM PRZEDSZKOLU
„Witaj majowa jutrzenko,
świeć naszej polskiej krainie…”
W dniu 30 kwietnia 2024 r. dzieci z Samorządowego Przedszkola w Rzemieniu wraz z nauczycielami i personelem obchodzili wspólnie uroczystość z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi. Pod okiem nauczycielki Elżbiety Bator, dzieci z grupy PSZCZÓŁEK przygotowały krótki spektakl teatralny pt. „Święto Konstytucji 3 Maja”. W związku z tym scena została specjalnie przygotowana przedstawiająca pokój. Na honorowym miejscu zostały ustawione krzesła dla mamy i taty, w rolę których wcielili się Ola Ćwikła oraz Leon Hendzel. Natomiast po obu stronach zasiadła reszta grupy, odgrywając rolę dzieci, które rozmawiają z rodzicami na temat obchodzonego święta, a także znajomości słów Hymnu Polski. Rola narratorów przypadła Krzysiowi oraz Aurelii. Cała grupa była pięknie ubrana w kolorystyce polskiej flagi. Występ ten uświetniła dekoracja tematycznie związana z obchodzoną uroczystością. Przedszkolaki odśpiewały związaną z tym świętem pieśń patriotyczną „Witaj, majowa jutrzenko”, a także piosenki o naszym ojczystym kraju. Na koniec „tato” - Leon podał komendę „baczność - do hymnu” i wszyscy zgromadzeni odśpiewali Hymn Polski – Mazurka Dąbrowskiego. To była doniosła chwila, która wprowadziła całą przedszkolną społeczność w atmosferę tamtych pamiętnych wydarzeń roku 1791. Grupa Pszczółek pod kierunkiem pani Eli zaprezentowała także dwa tańce narodowe : poloneza do pieśni patriotycznej „Jest takie miejsce- taki kraj” oraz krakowiaka. Do wspólnego występu z okazji tak ważnego narodowego święta dołączyła swój program artystyczny grupa Biedronek oraz Krasnali, prezentując krótkie wiesze, piosenki i tańce. Na koniec z okazji przypadającej 20- tej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej wszystkie dzieci odsłuchały „Hymn Konstytucji 3 Maja”, podczas którego każde pomachało polskimi i unijnymi flagami.
26
WYCIECZKA AUTOKAROWA GRUPY PSZCZÓŁEK I BIEDRONEK DO ZALIPIA - WIOSKI RĘCZNIE MALOWANEJ
W dniu 29 kwietnia 2024 r. grupa Pszczółek i Biedronek pod opieką swoich wychowawców wybrała się na autokarowa wycieczkę do Zalipia- wioski ręcznie malowanej w niepowtarzalne kwiaty.
Zalipie to niewielka miejscowość położona na Powiślu Dąbrowskim, nieopodal Tarnowa, w województwie małopolskim. Jest tutaj kolorowo, wiosennie i pogodnie. A to wszystko dzięki malowaniu domów w kwieciste wzory i kolory. Zalipie jest najbardziej kolorową wsią w Polsce. I z pewnością jest to jedna z atrakcji turystycznych Małopolski.
Zalipie położone jest około 20 km w linii prostej na północ od Tarnowa. Dlatego w większości przypadków, najwygodniej będzie podróżować autostradą A4 i opuścić ją na zjeździe „Tarnów Centrum”. Od rogatek Tarnowa czeka Was już raptem tylko około 30 minut podróży samochodem, po dość wąskich, lokalnych drogach. Warto od razu wpisać sobie w nawigację Dom Malarek i od tej atrakcji Zalipia rozpocząć zwiedzanie. Z Krakowa podróż zajmuje 1,5h, z Rzeszowa kwadrans mniej.
Tradycja Malowania Domów w Zalipiu.
Wszystko zaczęło się pod koniec XIX wieku, gdy Panie zamieszkujące Zalipie poczęły ratować wizualnie swoje domostwa. Bowiem korzystano wtedy z otwartych palenisk, które kopciły sadzą niemiłosiernie, szpecąc ściany na czarno. Aby temu przeciwdziałać i rozjaśnić wnętrza, Szanowne Panie Zalipianki, zaczęły kłaść na ścianach wapno. Z czasem nastąpiła ewolucja pieców na wersje szczelniejsze i na takie z kominami, a Panie rozpoczęły kolejną rewolucję i zaczęły przyozdabiać wapno kolorowymi, kwiecistymi wzorami. Dodatkowo pojawiły się bibułowe kwiaty, wycinanki i pająki ze słomy.
Paniom wciąż było mało i malowidła wyszły poza salonowe mury. Przyozdabiano wówczas zewnętrze ściany chat, studnie, płoty. I tak, dziś, odnajdziecie w Zalipiu około 40 malowanych domów. Warto tutaj wspomnieć Panią Felicję Curyłową, która jest uważana za największą orędowniczkę projektu malowania chat. To ona organizowała coroczny konkurs na najpiękniejszy dom Zalipia, który rozsławił wieś na całą Polskę.
Budynki malowane przez Panią Felicję w jej zagrodzie zyskały rozgłos jeszcze za życia malarki i stały się sporą atrakcją etnograficzną, do której wciąż przybywały rzesze turystów. Jednak zagrodę Pani Felicji proponujemy zostawić sobie na koniec zwiedzania. I co ważne, konkurs, który zapoczątkowała Pani Felicja przetrwał i co roku w czerwcu wybierany jest ten naj, naj, naj, najpiękniejszy dom.
Zalipie Dom Malarek.
Swoje zwiedzanie warto rozpocząć w Zalipiu od Domu Malarek. To tutaj można dostać mapę z zaznaczonymi kolorowymi domami. Bo warto wiedzieć, że w malowanej wiosce jest około 100 budynków, jednak tylko około 40 z nich jest ozdobiona kolorowymi malunkami. Tutaj też można znaleźć chyba najchętniej fotografowaną kolorową zalipiańską chatkę. Można do niej wskoczyć, można wyjrzeć przez okno. Kolejka do zdjęcia jest zazwyczaj całkiem spora.
Przed chatką znajduje się również całkiem urocza i fotogeniczna studnia. Natomiast w samym muzeum, które pełni rolę lokalnego Domu Kultury, można posłuchać o tradycji malowania domów oraz kupić pamiątki. Aby nie pocałować przysłowiowej klamki, warto wcześniej sprawdzić na stronie godziny otwarcia.
18