W grupie maluchów święto Babci i Dziadka upłynęło w radosnej, ludowej atmosferze. Przedszkolaki, ubrane w folkowe stroje, zaprezentowały program pełen ciepłych życzeń i tradycyjnych piosenek na ludową nutę. Maluchy z wielkim zaangażowaniem śpiewały i tańczyły, wzruszając swoich dziadków. Po występach dzieci, przyszedł czas na wspólne muzykowanie – dziadkowie zaśpiewali znane, biesiadne melodie przy akompaniamencie muzyków z kapeli „Podkówka”. Sala wypełniła się śmiechem, śpiewem i rodzinną atmosferą. Było to wyjątkowe spotkanie, pełne wzruszeń, radości i międzypokoleniowej integracji.
Dzień Babci i Dziadzia w grupie "Biedronki"
- 3
W dniu 29 styczna 2025 r. w grupie „Biedronki” odbyła się uroczystość z okazji „Dnia babci i dziadka”. W tym dniu przedszkolaki z niecierpliwością czekały na zaproszonych gości. Dzieci pod kierunkiem swojej wychowawczyni przygotowały przestawienie pt. „Leć Śnieżynko”. Wszystkie dziewczynki były ubrane na biało, natomiast chłopcy w eleganckie odświętne stroje. Po występie przyszedł czas na odśpiewanie „Sto Lat”, przy akompaniamencie zespołu „Fantast”. Następnie dzieci wręczyły swoim dziadkom upominki i złożyły życzenia. Wszystkim dopisywały świetne humory. Uroczystość zakończyła się wspólnym kolędowaniem.
Spotkanie z leśnikiem
W naszym przedszkolu odbyło się niezwykłe spotkanie z leśnikiem - Panem Mariuszem Golonka, który przybył, aby opowiedzieć dzieciom o tym, jak mogą pomóc ptakom przetrwać zimę. Pogadankę urozmaicił prezentacją multimedialną i realistycznymi maskotkami ptaków. Odbyły się również, praktyczne warsztaty, na których dzieci miały okazję nauczyć się tworzyć karmniki dla ptaków. Dziękujemy za wizytę oraz cenne informacje o tym, jak dbać o naszych skrzydlatych przyjaciół w trudnych zimowych warunkach.
12
Rekrutacja do przedszkola na rok 2025/2026
Szanowni Rodzice, w dniu 10 lutego 2025r. rozpocznie się rekrutacja na rok szkolny 2025/2026 do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Przecław.
Wnioski o przyjęcie dziecka należy pobrać w wybranej placówce oświatowej lub z jej strony internetowej i złożyć w tej jednostce w nieprzekraczalnym terminie do dnia 21 lutego 2025 r.
Szczegółowe informacje o kryteriach i terminach naboru znajdują się w załącznikach, natomiast informacje dotyczące zasad i miejsca składania dokumentów rekrutacyjnych otrzymacie Państwo w danej placówce lub na jej stronie internetowej.
I MIEJSCE PAULINKI W XVI WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM "KARTKA DO BETLEJEM" ZORGANIZOWANYM PRZEZ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ W BUSZKOWICACH
W tegorocznej edycji XVI Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Kartka do Betlejem", zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Buszkowicach, praca 6-letniej Paulinki Kluz zdobyła I miejsce w kategorii dzieci: 0-1 klasa.
Celem konkursu było:
- kultywowanie bożonarodzeniowej tradycji chrześcijańskiej
- rozwijanie wyobraźni, wrażliwości estetycznej i zainteresowań artystycznych dzieci i młodzieży
- promowanie młodych talentów plastycznych poprzez prezentowanie i honorowanie ich dokonań
Praca małej plastyczki wykonana została pod kierunkiem pani Elżbiety Bator. Gratulujemy Paulince tak wielkiego sukcesu!!
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE.
Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia,
Jest taka moc, co smutek w radość przemienia
Jest taka siła, co spełnia marzenia….
To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia
Takich magicznych Świąt
pełnych spokoju, refleksji, rodzinnego ciepła
bez pośpiechu, trosk i zmartwień,
spędzonych w gronie najbliższych osób
życzy Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Personel Samorządowego Przedszkola w Rzemieniu.
UROCZYSTE SPOTKANIE PRZY WIGILIJNYM STOLE.
Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dniu w roku, na który czekamy i przeżywamy go uroczyście w naszym przedszkolu. Dzieci każdego roku poznają tradycje i zwyczaje świąteczne, aktywnie uczestniczą w przygotowaniach: wykonują ozdoby świąteczne, łańcuchy choinkowe oraz stroiki.
19 grudnia 2024 r.. w dzień przedszkolnej Wigilii w całym przedszkolu panowała radosna, ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenie.
O wyznaczonej godzinie w sali zebrały sie wszystkie dzieci, personel przedszkola oraz Pani Dyrektor, która złożyła dzieciom i pracownikom najlepsze bożonarodzeniowe życzenia. Wszyscy podzielili się opłatkiem, a następnie wspólnie zjedli tradycyjne wigilijne potrawy. Tradycyjnie na obiad podano rybę, pierogi, barszcz biały z grzybami oraz kompot z suszonych owoców.
Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.
8
WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W PRZEDSZKOLU.
Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku.
Gdy nadszedł wreszcie ten długo oczekiwany dzień, wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. W końcu zawitał do naszego przedszkola. W tym szczególnym dniu wszystkie dzieci oraz nauczycielki ubrane były na czerwono. Po przywitaniu tego niecodziennego gościa, dzieci z każdej grupy przedszkolnej zaprezentowały piosenkę dla Świętego Mikołaja, pod kierunkiem swoich wychowawczyń. Święty Mikołaj podziękował za ciepłe przyjęcie. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał, aby były grzeczne, słuchały rodziców oraz pań w przedszkolu. Następnie wręczył każdemu dziecku paczkę z prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie.
Na zakończenie odbyła się wspólna sesja fotograficzna dzieci z każdej grupy przedszkolnej, pani dyrektor przedszkola-Agnieszki Harla i wychowawców ze Świętym Mikołajem.
Oczekiwana cały rok wizyta Świętego Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków.
29
II MIEJSCE KLARY W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM "MAGIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA- CHOINKA BOŻONARODZENIOWA", ZORGANIZOWANYM PRZEZ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ NR 36 W RUDZIE ŚLĄSKIEJ
Miło poinformować, że praca plastyczna 6- letniej Klary z grupy Pszczółek zajęła II MIEJSCE w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt." MAGIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA - CHOINKA BOŻONARODZENIOWA". Klara swoją pracę wykonała pod kierunkiem pani Elżbiety Bator! Gratulujemy małej artystce tak wielkiego sukcesu na forum ogólnopolskim.
https://www.facebook.com/share/p/1A9zem2DQV/
PIECZENIE PIERNICZKÓW W GRUPIE KRASNALE.
- 23
W ostatnich dniach nasze przedszkole wypełnił zapach korzennych przypraw - to najmłodsza grupa Krasnale piekła pierniczki - ciasteczka, które są kojarzone ze Świętami Bożego Narodzenia. Dzieci poznały sposób, w jaki można zrobić ciasto oraz akcesoria kuchenne, które są potrzebne do zrobienia ciastek. Po uprzednim umyciu rąk przedszkolaki miały możliwość wykrawania ciasta. Miały do wyboru foremki w różnych świątecznych kształtach: bałwanek, mikołaj, laska cukrowa, renifer, ciastek czy choinka. Po wycięciu ciastek i ułożeniu na blachach - przyszedł czas na pieczenie. Całe przedszkole wypełniło się pięknym zapachem, które wprawiło wszystkich w świąteczny nastrój. Następnego dnia przedszkolaki ochoczo zabrały się za dekorowanie pierniczków lukrowymi pisakami.
Wspólne pieczenie i dekorowanie pierników było wspaniałą zabawą oraz rozwijaniem kreatywności.
"ŚWIĄTECZNA PAKA DLA ZWIERZAKA" - SPOTKANIE Z PANIĄ WETERYNARZ IZABELĄ KRAKOWSKĄ- DURDA
W dniu 13 grudnia 2024 r. nasze przedszkole odwiedziła lekarz weterynarii, pani Izabela Krakowska – Durda, prowadząca gabinet weterynaryjny w Tuszymie. Pani Izabela przygotowała dla dzieci wyjątkową niespodziankę, bo oprócz różnorodnego rodzaju artykułów wykorzystywanych do pielęgnacji czworonożnych pupilów, zabrała ze sobą przedstawicielkę psiego rodu- suczkę Rózię, rasy berneńczyk, która skradła serca wszystkich obecnych. Pani Iza opowiedziała dzieciom o sposobach dobrej opieki nad naszymi czworonogami, szczególnie zimową porą. Zaprezentowała różnego rodzaju akcesoria, które przydają się w pielęgnacji zwierząt: szampony, szczotki do czesania, zabawki, ubranka, lekarstwa itp. Uwrażliwiła na zachowanie ostrożności wobec zwierząt nieznanych, a w razie choroby pupila zachęcała do wizyty w gabinecie. Zaprosiła także do odwiedzenia schroniska, które prowadzi wspólnie z wolontariuszami i zapoznała z zasadami wzięcia psa do domu. Nadmieniła, że wszyscy mieszkańcy psiego azylku są objęci staranną opieką weterynaryjną, są wysterylizowani, a profesjonalne podejście wolontariuszy do bezdomnych czworonogów sprawia, że psiaki po raz kolejny bardzo chcą zaufać w dobre intencje nowego właściciela i wprost oddają swoje psie serce.
Na koniec wszystkie przedszkolaki podziękowały pani Izabeli za tak ciekawe spotkanie wręczając dyplom oraz drobny upominek. Dzieci wraz z rodzicami przygotowały niespodziankę i w ramach świątecznego wolontariatu przekazały zebraną karmę dla piesków znajdujących się w przytulisku, gdyż taka akcja stała się już w naszym przedszkolu tradycją, bo los bezdomnych zwierząt nie jest nikomu obojętny. Całe spotkanie zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach, a na koniec każdy przedszkolak mógł pogłaskać sympatyczną Rózię.
13
I MIEJSCE MAI W GMINNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM "NAJPIĘKNIEJSZA BOMBKA CHOINKOWA", ZORGANIZOWANYM PRZEZ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ W KIEŁKOWIE.
Miło poinformować, że w Gminnym Konkursie Plastycznym na najpiękniejszą bombkę choinkową, praca Mai Muniak zajęła I miejsce w kategorii: przedszkola. Gratulujemy Mai takiego sukcesu. Praca małej plastyczki została wykonana pod kierunkiem pani Eli Bator.
4
OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W GRUPIE PSZCZÓŁEK
3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. To ważne święto ustanowiła w 1992 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych. Dzień ten ma na celu zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób z niepełnosprawnościami, a także promowanie ich integracji w społeczeństwie.
W tym roku do obchodów tego dnia włączyła się grupa Pszczółek wraz panią Elą, która przeprowadziła z dziećmi ciekawe zajęcia, poruszające tematykę potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami, a przede wszystkim funkcjonowaniem dzieci z deficytami w środowisku rówieśników i w szkole. Mottem głównym było hasło: „Każdy inny, wszyscy równi”. Przedszkolaki poznały także wybitne sławne osoby z niepełnosprawnosciami, które są znane na całym świecie, pokazując, że niepełnosprawność nie jest wyrokiem. Byli to sławni muzycy, aktorzy, naukowcy, sportowcy i działacze społeczni. Na koniec tak wartościowych zajęc, każde z dzieci otrzymało pamiątkowy dyplom oraz kolorowankę z tym tak ważnym hasłem:” Każdy inny, wszyscy równi”.
13
ZABAWA ANDRZEJKOWA – BAL WRÓŻEK I CZARODZIEJÓW.
- 4
W naszym przedszkolu podtrzymujemy tradycje związane z Andrzejkami, dlatego te 29 listopada 2024 r. w najmłodszej grupie odbyła się zabawa andrzejkowa. Dziewczynki były przebrane za wróżki, zaś chłopcy za czarodziejów.
Na początku dzieci zostały zapoznane z tradycją Andrzejek i wybranymi wróżbami. Andrzejkowe wróżenie rozpoczęło się od słów „Pokus- pokus, mary – dary, niech się spełnią andrzejkowe czary”. Było dużo szalonych tańców przeplatanych z wieloma wróżbami . Wśród wróżb były ,,Magiczna butelka", ,,KIm będziesz w przyszłości?, ,,Jaką postacią z bajki możesz zostać?", ,,Kolory" i wiele innych. Krasnale bawiły się znakomicie pod opieką swoich wychowawczyń , a każda nowa wróżba wzbudzała w dzieciach ogromną ciekawość.
Był też czas na słodki poczęstunek dla zmęczonych po zabawach przedszkolaków.
Dla naszych przedszkolaków był to udany dzień pełen radości, zabawy, magii i śmiechu.
UDZIAŁ WYCHOWANKÓW NASZEGO PRZEDSZKOLA W VII GMINNYM PRZEGLĄDZIE PIOSENKI BIESIADNEJ, ZORGANIZOWANYM PRZEZ ZESPÓŁ SZKOLNO- PRZEDSZKOLNY W TUSZYMIE
26 listopada 2024 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Tuszymie odbył się VII Gminny Przegląd Piosenki Biesiadnej. To kolejna edycja imprezy, której celem jest promowanie tradycji wspólnego śpiewania, wyszukiwanie młodych talentów, popularyzacja zwyczajów ludowych. Po dwuletniej przerwie wrócono do imprezy, która wpisała się na stałe w kalendarz gminnych uroczystości placówek oświatowych. Organizatorami imprezy był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tuszymie.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości przez Dyrektora Szkoły panią Justynę Cyran. Na galę przybyli dyrektorzy placówek oświatowych z gminy Przecław, nauczyciele oraz reprezentanci ze szkół i przedszkoli. Uroczystość tę zaszczycił swoją osobą również Burmistrz Przecławia Pan Maciej Jemioło. W dalszej części spotkania zaprezentowali się soliści i zespoły ze szkół i przedszkola z terenu gminy. Nasze przedszkole reprezentował zespół „Małe Rzemyczki” w składzie” Paulinka Kluz, Alan Myjak i Sara Wygoda, który zaśpiewał piosenkę biesiadną „W złocistym, polskim chlebie” oraz solistka Liliana Jemioło z piosenką „W moim ogródeczku”. Jury przyznało główna nagrodę, „Tuszymskiego Kura” uczniom ze Szkoły Podstawowej w Dobryninie
Wszyscy uczestnicy biesiady otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Podziękowania otrzymali również nauczyciele, którzy od lat dbają o pielęgnowanie rodzimej tradycji poprzez naukę, realizację projektów, przygotowywanie uroczystości szkolnych i gminnych. Jak przystało na biesiadę, na stołach znalazło się swojskie regionalne jadło: proziaki, ciasta oraz pyszna zupa dyniowa.
9
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.
W poniedziałek 25 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Jest to dzień stosunkowo młody – ustanowiony w 2002 roku na stulecie powstania tej ikonicznej maskotki – Dzień Pluszowego Misia zdążył na stałe wpisać się w kalendarz i serca wielu pokoleń. Pluszak szybko zyskał status ulubionej maskotki, przyciągając sympatię zarówno dzieci, jak i dorosłych. Posiadanie takiego towarzysza w dzieciństwie często kształtuje empatię i rozwija opiekuńczość, a dla wielu miś staje się symbolem bezpieczeństwa i wsparcia.
Tego dnia każde dziecko przyniosło swojego ulubionego misia. Spotkały się misie małe, średnie i duże, brązowe, szare, czerwone, żółte i różowe. Dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy misiowych piosenkach, brały udział w zabawach ruchowych, quizach, zgadywankach, i wykonywały prace plastyczne. Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy.
25
TRZECIA AUDYCJA MUZYCZNA W WYKONANIU MUZYKÓW "TADEUSZ URBAN MUSIK"- MAGIA I ŚWIAT MUZYKI- KOMPOZYTOR S.MONIUSZKO..
Dnia 25 listopada 2024 r. odbyła się III audycja muzyczna w wykonaniu AGENCJI „TADEUSZ URBAN MUSIK”,w której uczestniczyły dzieci z naszego przedszkola. Muzycy zapoznali dzieci z różnymi instrumentami dętymi i perkusyjnymi oraz techniką gry na nich, a także z postacią wielkiego polskiego kompozytora Stanisławem Moniuszką. Przedszkolaki mogły posłuchać koncertu granego na wyżej wymienionych instrumentach, określić tempo granego utworu czy rozwiązać zagadki o intrumentach muzycznych. Wszyscy bardzo chętnie brali udział w zabawach prowadzonych przez muzyków. Zajęcia zakończyły się wielkim aplauzem i brawami.
8
ZABAWA ANDRZEJKOWA GRUPY PSZCZÓŁEK W KULKOLANDZIE W RADOMYŚLU WIELKIM.
W dniu 22 listopada grupa PSZCZÓŁEK wybrała się na wycieczkę autokarową do Kulkolandu w Radomyślu Wielkim , w którym dzieci mogły obchodzić tegoroczne andrzejki. Na wstępie przedszkolaki mogły zaspokoić swoja potrzebę ruchu i zaspokoić ciekawość wypróbowania placu zabaw na sali w bawialni w kulkolandzie. Po tak intensywnej zabawie, na dzieci czekał poczęstunek, a potem zostały zaproszone do wspólnej zabawy przez animatorki. Były różnego rodzaju wróżby, konkursy, tańce do znanych dzieciom przebojów. Jednak wszystko co dobre szybko się kończy i nadszedł czas powrotu do przedszkola. Wszyscy wracali radośni, szczęśliwi i bardzo zadowoleni, co znaczyło, że wyjazd należał do udanych.
12
OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ W GRUPIE PSZCZÓŁEK
21 listopada 2024 r. grupa Pszczółek obchodziła Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Dzień ten jest obchodzony od 1973 r. i powstał w Stanach Zjednoczonych pod nazwą Word Hello Day, jako odpowiedź na konflikt pomiędzy Egiptem, a Izraelem. Obchody tego dnia polegają na posłaniu uśmiechu do drugiej osoby i bycia życzliwym w codziennych sytuacjach. Na wstępnie przedszkolaki poznały przygotowany przez panią Elę „Kodeks empatii i życzliwości”, wyjaśniały co może oznaczać słowo „życzliwość”, a także odgrywały scenki, które odzwierciedlały postawione przed każdym zadanie. Zabawy umysłowe były przerywane integracyjnymi zabawami muzycznymi, a także pracami manualnymi. Na koniec zajęć każde z dzieci otrzymało dyplom w nagrodę za aktywny udział w tych niecodziennych obchodach Dnia Życzliwości.
11