• UROCZYSTE OBCHODY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA I ŚWIĘTA FLAGI W NASZYM PRZEDSZKOLU
          • UROCZYSTE OBCHODY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA I ŚWIĘTA FLAGI W NASZYM PRZEDSZKOLU

          • „Witaj majowa jutrzenko,

            świeć naszej polskiej krainie…”

             

                 W dniu 30 kwietnia 2024 r. dzieci z Samorządowego Przedszkola w Rzemieniu wraz z nauczycielami i personelem obchodzili wspólnie uroczystość z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi. Pod okiem nauczycielki Elżbiety Bator, dzieci z grupy PSZCZÓŁEK przygotowały krótki spektakl teatralny pt. „Święto Konstytucji 3 Maja”. W związku z tym scena została specjalnie przygotowana przedstawiająca pokój.  Na honorowym miejscu zostały ustawione krzesła dla mamy i taty, w rolę których wcielili się Ola Ćwikła oraz Leon Hendzel. Natomiast po obu stronach zasiadła reszta grupy, odgrywając rolę dzieci, które rozmawiają z rodzicami na temat obchodzonego święta, a także znajomości słów Hymnu Polski. Rola narratorów przypadła Krzysiowi oraz Aurelii. Cała grupa była pięknie ubrana w kolorystyce polskiej flagi. Występ ten uświetniła dekoracja tematycznie związana z obchodzoną uroczystością. Przedszkolaki odśpiewały związaną z tym świętem pieśń patriotyczną „Witaj, majowa jutrzenko”, a także piosenki o naszym ojczystym kraju. Na koniec „tato” - Leon podał komendę „baczność -  do hymnu” i wszyscy zgromadzeni odśpiewali Hymn Polski – Mazurka Dąbrowskiego. To była doniosła chwila, która wprowadziła całą przedszkolną społeczność w atmosferę tamtych pamiętnych wydarzeń roku 1791. Grupa Pszczółek pod kierunkiem pani Eli zaprezentowała także dwa tańce narodowe : poloneza do pieśni patriotycznej „Jest takie miejsce- taki kraj” oraz krakowiaka. Do wspólnego występu z okazji tak ważnego narodowego święta dołączyła swój program artystyczny grupa Biedronek oraz Krasnali, prezentując krótkie wiesze, piosenki i tańce. Na koniec z okazji przypadającej 20- tej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej wszystkie dzieci odsłuchały „Hymn Konstytucji 3 Maja”, podczas którego każde pomachało polskimi i unijnymi flagami.

             

        • WYCIECZKA AUTOKAROWA GRUPY PSZCZÓŁEK I BIEDRONEK DO ZALIPIA - WIOSKI RĘCZNIE MALOWANEJ
          • WYCIECZKA AUTOKAROWA GRUPY PSZCZÓŁEK I BIEDRONEK DO ZALIPIA - WIOSKI RĘCZNIE MALOWANEJ

          • W dniu 29 kwietnia 2024 r. grupa Pszczółek i Biedronek pod opieką swoich wychowawców wybrała się na autokarowa wycieczkę do Zalipia- wioski ręcznie malowanej w niepowtarzalne kwiaty.

               Zalipie to niewielka miejscowość położona na Powiślu Dąbrowskim, nieopodal Tarnowa, w województwie małopolskim. Jest tutaj kolorowo, wiosennie i pogodnie. A to wszystko dzięki malowaniu domów w kwieciste wzory i kolory. Zalipie jest najbardziej kolorową wsią w Polsce. I z pewnością jest to jedna z atrakcji turystycznych Małopolski.

            Zalipie położone jest około 20 km w linii prostej na północ od Tarnowa. Dlatego w większości przypadków, najwygodniej będzie podróżować autostradą A4 i opuścić ją na zjeździe „Tarnów Centrum”. Od rogatek Tarnowa czeka Was już raptem tylko około 30 minut podróży samochodem, po dość wąskich, lokalnych drogach. Warto od razu wpisać sobie w nawigację Dom Malarek i od tej atrakcji Zalipia rozpocząć zwiedzanie. Z Krakowa podróż zajmuje 1,5h, z Rzeszowa kwadrans mniej. 

            Tradycja Malowania Domów w Zalipiu.

                  Wszystko zaczęło się pod koniec XIX wieku, gdy Panie zamieszkujące Zalipie poczęły ratować wizualnie swoje domostwa. Bowiem korzystano wtedy z otwartych palenisk, które kopciły sadzą niemiłosiernie, szpecąc ściany na czarno. Aby temu przeciwdziałać i rozjaśnić wnętrza, Szanowne Panie Zalipianki, zaczęły kłaść na ścianach wapno. Z czasem nastąpiła ewolucja pieców na wersje szczelniejsze i na takie z kominami, a Panie rozpoczęły kolejną rewolucję i zaczęły przyozdabiać wapno kolorowymi, kwiecistymi wzorami. Dodatkowo pojawiły się bibułowe kwiaty, wycinanki i pająki ze słomy.

                  Paniom wciąż było mało i malowidła wyszły poza salonowe mury. Przyozdabiano wówczas zewnętrze ściany chat, studnie, płoty. I tak, dziś, odnajdziecie w Zalipiu około 40 malowanych domów. Warto tutaj wspomnieć Panią Felicję Curyłową, która jest uważana za największą orędowniczkę projektu malowania chat. To ona organizowała coroczny konkurs na najpiękniejszy dom Zalipia, który rozsławił wieś na całą Polskę.

                 Budynki malowane przez Panią Felicję w jej zagrodzie zyskały rozgłos jeszcze za życia malarki i stały się sporą atrakcją etnograficzną, do której wciąż przybywały rzesze turystów. Jednak zagrodę Pani Felicji proponujemy zostawić sobie na koniec zwiedzania. I co ważne, konkurs, który zapoczątkowała Pani Felicja przetrwał i co roku w czerwcu wybierany jest ten naj, naj, naj, najpiękniejszy dom.

                  Zalipie Dom Malarek.

                Swoje zwiedzanie warto rozpocząć w Zalipiu od Domu Malarek. To tutaj można dostać mapę z zaznaczonymi kolorowymi domami. Bo warto wiedzieć, że w malowanej wiosce jest około 100 budynków, jednak tylko około 40 z nich jest ozdobiona kolorowymi malunkami. Tutaj też można znaleźć chyba najchętniej fotografowaną kolorową zalipiańską chatkę. Można do niej wskoczyć, można wyjrzeć przez okno. Kolejka do zdjęcia jest zazwyczaj całkiem spora.

                Przed chatką znajduje się również całkiem urocza i fotogeniczna studnia. Natomiast w samym muzeum, które pełni rolę lokalnego Domu Kultury, można posłuchać o tradycji malowania domów oraz kupić pamiątki. Aby nie pocałować przysłowiowej klamki, warto wcześniej sprawdzić na stronie godziny otwarcia.

             

        • ŻYCZENIA Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
          • ŻYCZENIA Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

          • Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,

            pełnych wiary, nadziei i miłości.

            Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań

            w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego „Alleluja”

            życzą Wszystkim Wychowankom i Rodzicom

             

               Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy

            Samorządowego Przedszkola w Rzemieniu

        • ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW W GRUPIE PSZCZÓŁEK
          • ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW W GRUPIE PSZCZÓŁEK

          •    W dniu 21 marca 2024 r. odbyło się w grupie Pszczółek zajęcie otwarte dla rodziców, którego tematem było powitanie Pierwszego Dnia Wiosny. Dzieci zaprezentowały się w wielu wiosennych zabawach ilustracyjnych i inscenizowanych przy muzyce, rozwiązywały zagadki oparte na elementach kodowania, z wykorzystaniem działań matematycznych, układały wyrazy z ruchomego alfabetu, które kojarzyły się z wiosną, a przede wszystkim zabawiły się w  malarzy, starając się podczas malowania farbami uchwycić piękno wiosennego krajobrazu. Pani Ela wraz z całą grupą zaprosiła do uczestnictwa w wiosennych zabawach również rodziców, którzy pomogli w pompowaniu zielonych balonów, bawili się z dziećmi podczas zabaw z chustą animacyjną, a przede wszystkim odtańczyli wspólnie wiosennego walczyka i pomogli w tworzeniu wiosennych obrazów. Wszystkim udzielił się wiosenny klimat i radosna atmosfera, tym bardziej, że przez okno sali coraz śmielej zaglądało wiosenne słoneczko.

                                            

            Temat zajęć:

            1. „Witaj wiosno”- rozmowa w oparciu o zagadki z elementem kodowania, ilustracje, zabawy ilustracyjne i inscenizowane oraz taneczne. Układanie wyrazów z liter oraz rozwiązywanie działań matematycznych.                                                                                                                   

            2. „Wiosna”- malowanie farbami plakatowymi obrazu przedstawiającego wiosnę (każde dziecko osobno – fragment puzzla) następnie łączenie puzzli w całość obrazu w kształcie chmury (praca zbiorowa).

            Cele naczelne:

            - zapoznanie dzieci reprodukcjami obrazów, przedstawiających wiosenny krajobraz,

            - doskonalenie umiejętności poprawnego wypowiadania się pod względem logicznym, gramatycznym i składniowym,

            -doskonalenie analizy i syntezy wyrazu, podział na samogłoski i spółgłoski,

            - rozwijanie zainteresowań czytelniczych,

            - utrwalenie znajomości poznanych liter,

            - przestrzeganie zasad dialogu,

            - zwrócenie uwagi na piękno wiosennego krajobrazu,

            - rozwijanie inwencji twórczej dzieci, posługiwania się pędzlem,

            - rozwianie wyobraźni muzycznej, poczucia rytmu,

            - wyrabianie więzi i przyjaźni w grupie,

            - prawidłowe posługiwanie się nazwami odczuwanych emocji,

             

            Cele operacyjne:

            - dziecko potrafi wymienić zwiastuny wiosny,

            - dziecko umie ułożyć z ruchomego alfabetu wiosenne wyrazy, np. krokus, tulipan,

            - dziecko zna cyfry i litery,

            - dziecko umie określić wiosenne emocje,

            - dziecko potrafi wymienić głoski w wyrazie i podzielić na sylaby,

            - dziecko potrafi wypowiadać się w rozwiniętej formie,

            - dziecko umie rozpoznać wiosenny krajobraz,

            - dziecko potrafi wykonać wiosenny krajobraz,

            - dziecko umie posługiwać się wybranymi narzędziami plastycznymi: pędzlem i farbami plakatowymi,

            - dziecko ma rozwiniętą wyobraźnię plastyczną i sprawność manualną,

            - dziecko umie  odkodować hasło,

            - dziecko ma rozwiniętą wrażliwość muzyczną,

            - dziecko potrafi prawidłowo nazwać odczuwane emocje,

             

            Przebieg:

             

            1. Powitanie tańcem ze wstążkami do piosenki „La Cintura”.
            2. Odkodowanie hasła „Witaj wiosno”- dzieci wykonują działania matematyczne na dodawanie i odejmowanie, kartonik z działaniem umieszczają pod cyfrą, która jest wynikiem, a tym samym umieszczają literę z hasła w odpowiedniej kolejności.
            3. Rozmowa na temat: „Po czym poznajemy wiosnę?”
            4.  Odczytywanie nazw zwiastunów wiosny: skowronek, motyle, stokrotka, bocian,
            5. Czytanie hasła: „Witaj wiosno” z różnym natężeniem emocji: radośnie, ze złością, ze zdziwieniem, ze strachem, z płaczem itp.,
            6. Rozmowy na temat: Kiedy wiosna może sprawiać nam radość? Kiedy wiosna może nas zezłościć? Kiedy wiosna może sprawić, że jesteśmy zdziwieni? Itp.,
            7. Prezentacja reprodukcji obrazów, przedstawiających pory roku i określanie ich wartości emocjonalnych.
            8. Zabawa ilustracyjna z chustami i kolorowymi wstążkami do piosenki „Spotkanie wiosny z zimą”,
            9.  Zabawa inscenizowana do piosenki „Przyszła wiosna do lasu”.
            10. Analiza i synteza wyrazu: krokus, tulipan, podział na sylaby, na samo- i spółgłoski,  układanie wyrazu z ruchomego alfabetu – wykorzystanie klaserów z literami,
            11. Zabawa z chustą i balonami do piosenki „Powitanie wiosny”.
            12.  Zapoznanie z tematem i sposobem wykonania pracy plastycznej: indywidualne namalowanie fragmentu puzzla, przedstawiającego wiosenny krajobraz, następnie po wyschnięciu farby sklejenie puzzli w jedną całość w formie chmurki,
            13. Taniec z rodzicami w rytmie walczyka do piosenki „Wiosenne buziaki”.
            14. Praca twórcza dzieci.
            15. Ocena prac, zrobienie wystawki, porządkowanie stolików. Udzielenie pochwał za aktywny udział z zajęciach.

             

        • WYSTĘP CYRKU W NASZYM PRZEDSZKOLU
          • WYSTĘP CYRKU W NASZYM PRZEDSZKOLU

          • 13 marca 2024r. nasze przedszkole odwiedził Cyrk „Szok”. Przedszkolaki zgromadziły  się na dużej sali, gdzie odbył się interesujący pokaz artystów. Można było zobaczyć tresowane psy i papugi. Nie zabrakło także akrobacji, żonglerki oraz sztuki iluzji. Artyści zaprosili również dzieci oraz panie do wspólnych występów. Pełni zapału, z różnym skutkiem próbowały dotrzymać kroku artystom, co często wzbudzało ogólną radość. Zabawni klauni bawiły dzieci swoimi sztuczkami. Wszystkim dopisywał dobry humor, na dziecięcych twarzach zauważyć można było wiele radości i uśmiechu.

        • WYJAZD GRUPY PSZCZÓŁEK I GRUPY BIEDRONEK NA PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE DO DOMU KULTURY W PRZECŁAWIU
          • WYJAZD GRUPY PSZCZÓŁEK I GRUPY BIEDRONEK NA PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE DO DOMU KULTURY W PRZECŁAWIU

          • 11 marca 2024 roku  dzieci z grupy: „ Biedronek” oraz „Pszczółek”  wraz z opiekunami wybrały się Domu Kultury w Przecławiu  i obejrzały spektakl teatralny pt.: „Alicja w krainie czarów” w wykonaniu aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Spektakl ten, to opowieść o przygodach dziewczynki, która trafiła do magicznego świata, gdzie zmieniała rozmiary, spotykała niezwykłe zwierzęta i barwne postacie, a nawet znajdowała się w niebezpieczeństwie. Scenografia tego spektaklu była niezwykła, intrygująca i pełna detali. Aktorzy w czasie przedstawienia zadbali o to, żeby dzieci razem z nimi znaleźli się w krainie czarów. Ciekawe dialogi przeplatane były skocznymi tańcami i wesołymi piosenkami. Barwna scenografia, gra świateł, piękne kostiumy i radosna muzyka nadały przedstawieniu niepowtarzalnego charakteru. Opowieść o przygodach Alicji dostarczyła wszystkim młodym widzom nie tylko rozrywki, ale miała także walory wychowawcze. Pobudziła wyobraźnię dzieci i wzbudziła w nich wiele pozytywnych emocji. Po obejrzeniu przedstawienia wszystkie dzieci - bezpiecznie i w dobrych nastrojach wróciły do przedszkola.

        • DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU
          • DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU

          • W dniu 8 marca 2024 r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji „Dnia Kobiet”. 8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. Każda z grup pod nadzorem swojej wychowawczyni przygotowała program artystyczny: piosenki, wiersze oraz piękne tańce z użyciem rekwizytów, w rytmie nowoczesnych przebojów. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia Dziewczynkom, Pani Dyrektor  oraz Wszystkim Paniom w przedszkolu, wręczając kwiaty oraz upominki. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni.

            Wszystkie Panie i Dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech...Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych.

        • Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE
          • Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

          •  

              W dniu 1 marca 2024 r. dzieci z grupy PSZCZÓŁEK pod opieką nauczycielki Elżbiety Bator odwiedziły bibliotekę, znajdującą się w budynku Szkoły Podstawowej w Rzemieniu. Okazją do tego spotkania stał się omawiany przez dzieci w przedszkolu blok tematyczny pt. „Gdzie puka sztuka?”, podczas którego dowiedziały się, ze jedną z dziedzin sztuki jest literatura. Małych gości w murach biblioteki powitała pani bibliotekarka Monika Strzępka, która zaprezentowała dzieciom bajkę „Calineczka” w wersji teatrzyku kamishibai. Każde dziecko dowiedziało się również co znajduje się w bibliotece i co należy zrobić, aby móc wypożyczać książki i w skupieniu wysłuchało co pani bibliotekarka miała do opowiedzenia. Zachęciła dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki. Ta ciekawa lekcja biblioteczna kończyła się tym, że przedszkolaki mogły porysować, pograć w ciekawe gry, poukładać puzzle itp. Serdeczna atmosfera i postawa pani Moniki spowodowały to, że przedszkolaki obiecały częściej odwiedzać bibliotekę i korzystać ze zbiorów jednej z dziedzin sztuki, jaką jest literatura.

             

        • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
          • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          • 23 lutego 2024 roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu: „Dzień Postaci z Bajek”. Ten dzień był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło;)

            Z tej okazji, w tym dniu- przedszkolaki wyruszyły w podróż do krainy bajek. Był to dzień kolorowy i wesoły! Dzieci przebierały się w bajkowe stroje, uczestniczyły w konkursach i quizach. Wysłuchały fragmentów znanych bajek, a następnie rozpoznawały ich tytuły. Trafnie segregowały bajkowe rekwizyty oraz układały puzzle. Na chwilę mogły się zmienić w Kopciuszka, który oddziela ziarenka grochu od pestek dyni. Spotkały się z Babą Jagą, która była miła i uprzejma i wyczarowała dla dzieci wiele zagadek i zadań. Przedszkolaki sprawnie wykonywały polecenia i odgadywały zagadki, za co otrzymywały nagrody.

            Ten wyjątkowy dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych. Bajkowe przedpołudnie dało przedszkolakom wiele optymizmu i radości, a uśmiech na ich twarzach był najlepszym tego dowodem.

            Bajkowy dzień w grupie Pszczółek

        • WALENTYNKI W  NASZYM PRZEDSZKOLU
          • WALENTYNKI W NASZYM PRZEDSZKOLU

          •  „W Dniu Świętego Walentego bądź dobry dla innych Kolego.”

             

            W dniu 14 lutego 2024 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy  wyjątkowe święto: „Walentynki”. Był to nie tylko dzień zakochanych, ale przede wszystkim dzień pełen życzliwości i sympatii wobec drugiego człowieka. Poprzez przedstawienie historii tego święta dzieci z trzech grup przedszkolnych zapoznały się ze zwyczajem obchodzenia „Walentynek”. Przedszkolaki pod opieką swoich wychowawczyń „porwały” koleżanki i kolegów do wspólnych zabaw integracyjnych, które odbyły się w salach, na tle uroczej dekoracji walentynkowej. Wszystkie dzieci w tym dniu  wzięły udział w zabawach ruchowych, rozwiązywały zagadki na temat: „Kto kogo kocha? Kto kogo lubi?”- w znanych dzieciom bajkach, itp., szukały „Zagubionego serduszka” podczas zespołowo rozwiązywanych zadań. Mnóstwo radości sprawiły przedszkolakom zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz żywiołowe tańce przy dźwiękach znanych utworów muzycznych, „Tańce z balonami” oraz „Tańce z serduszkami”.

            Niewątpliwie miłym akcentem było wykonanie laurek oraz upominków, które przedszkolaki wręczały bliskim członkom Rodziny. Tego dnia dzieci otrzymały również „Walentynowe prezenciki”. Najważniejsze, że na każdej dziecięcej buzi nie zabrakło w tym dniu uśmiechu i radosnego nastroju. 

        • DZIEŃ BABCI I DZIADZIA W PRZEDSZKOLU
          • DZIEŃ BABCI I DZIADZIA W PRZEDSZKOLU

          • „Dzień Babci i Dziadzia” to najpiękniejszy dzień, w którym obdarzani są Oni szczególnymi dowodami miłości. Ta uroczystość jest po to, aby dzieci mogły podziękować w szczególny sposób swoim Babciom i Dziadkom za poświęcony czas, wspólne zabawy, spacery, za dobre rady i pomoc w trudnych chwilach.

            W dniach 24.01, 25.01, oraz 26.01 2024r. przedszkolaki z grupy:  „Pszczółek”  pod opieką p. Elżbiety Bator,   grupy  „Biedronek” pod opieką wychowawczyni – p. Doroty Chydzińskiej oraz grupy: "Krasnali" pod opieką wychowawczyń – p. Joanny Kopacz i p. Joanny Jemioło,  powitały swoich Dziadków, którzy licznie przybyli na  uroczystość z okazji Ich święta. Wszystkich seniorów oraz obecną na uroczystościach Panią Burmistrz Przecławia - Renatę Siembab,  witała na wstępie dyrektor placówki, pani Agnieszka Harla życząc wszystkim niezapomnianych wrażeń z pobytu w murach przedszkola. Przedszkolaki przygotowały specjalnie na tę uroczystość: "Jasełka", podczas których odgrywały przydzielone role, śpiewały, tańczyły. W drugiej części programu recytowały wiersze swoim Dziadkom z okazjonalnymi życzeniami, śpiewały piosenki przygotowane specjalnie dla „Babć i Dziadziów”,  Zaprezentowały  także piękne tańce dla Babci i Dziadzia i układy choreograficzne.  Występy zakończyło tradycyjne: „Sto lat”.

            Następnie  wszystkie dzieci  wręczyły  swoim Babciom i Dziadziusiom specjalne przygotowane na tę uroczystość upominki.   

            Pani Burmistrz - Renata Siembab oraz Seniorzy zostali ugoszczeni herbatką i pysznym ciastem. Goście miło spędzili czas ze swoimi wnukami i, mogli oglądnąć wnętrze przedszkola, porozmawiać z wychowawczyniami, a także uczestniczyć w sesji zdjęciowej wraz ze swoimi wnuczętami.

            To były naprawdę wyjątkowe uroczystości, pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

             

            Kochanym Babciom i Drogim Dziadziom życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnucząt, jak w dniu ich występu!

            Dzień Babci i Dziadka w grupie Pszczółek

    • Kontakt

      • Samorządowe Przedszkole w Rzemieniu,
      • +(17) 581-13-90
      • Rzemień 261 39-322 Rzemień www.kp-rzemien.edupage.org/ Poland
    • Logowanie